Tuesday, December 23, 2014

GSM Şebekesi Dinlemek

NSA’in dünyanın pek çok ülkesinde cep telefonlarını dinlemek için yürüttüğü “Auroragold Harekatının” gün ışığına çıkmasının şokunu daha yeni atlatırken, Almanya’da bilgi güvenliği alanında faaliyet gösteren bir araştırmacı, dünya genelinde isteyenin telefonları dinleyip SMSleri okumasına imkan sağlayabilen bir zafiyet açıkladı.
Auroragold Harekatı (Operation Auroragold)
NSA’yin Libya’ya askeri müdahalenin yapıldığı 2011 yılında harekat öncesi askeri unsurlara gerekli istihbaratı sağlamak için Libya’nın GSM şebekelerini hacklediği ortaya çıktı. Libya’da yürütülen bu operasyon aslında NSA’yin dünya genelinde GSM şebekelerine erişim sağlayan daha geniş bir harekatın parçası olduğu Edward Snowden tarafından yayınlanan belgelerde görülmektedir.

GSM operatörleri tarafından görüşmelerin gizliliğini sağlamak için kullanılan şifreleme yöntemlerinin de bu operasyon kapsamında NSA tarafından “sabote” edilerek zayıflatıldığı dikkat çekiyor. Yayınlanan belgelerde NSA’yin dünya genelindeki GSM şebekelerinin %70’i (tahmini 985 şebekeden 701 tanesi) hakkında detaylı teknik bilgi topladığı görülmektedir. Toplanan bilgiler daha sonra NSA’yin “sinyal geliştirme” olarak adlandırılan birimine aktarılıp şebeke dinlemeleri için gerekli “çalışmaların” yapılması sağlanmıştır.

Bir NSA sözcüsü bu konuda; “ulusal çıkarları korumak amacıyla ve uluslararası istihbarat gereksinimleri çerçevesinde sinyal işleme operasyonlarının yapıldığı” yönünde bir açıklama yaparak sürecin varlığını teyit etmiştir.

NSA’yin GSM şebekelerinde yaygın olarak kullanılan şifreleme protokolü A5/1’i kırmayı başardığı, yeni ve daha gelişmiş bir şifreleme yöntemi olan A5/3’ü kırmak yerine “Auroragold” operasyonu kapsamında kendi açısından tamamen şefaf hale getirecek yöntemler üzerinde yoğunlaşmıştır.
Yayınlanan gizli belgelerin içinde aşağıdaki dikkat çekicidir;


Görüldüğü üzere Eylül 2009’da NSA A5/3 şifreleme yöntemine saldıracak bir donanımı test etmiştir.

2010 yılına ait aşağıdaki belgede ise NSA mühendislerinin ve analistlerinin 4G şebekesi üzerindeki iletişimi ele geçirebildikleri duyurulmaktadır. (meraklısına: bu belgenin gizliliğinin kaldırılması için belirlenmiş tarih 2032'dir) SS7 zafiyeti

NSA tarafından önemli kaynaklar kullanılarak yürütülen bu operasyonlara gerek duymadan da bir saldırganın telefon görüşmelerini dinleyip SMS’leri okuyabilmesi mümkün olabilir.

Gelişmiş GSM şebekeleri de dahil olmak üzere pek çok Telekom altyapısında bulunan SS7 (Signal System 7) sistemi görüşmeleri ve SMSleri yönlendirmek için kullanılmaktadır. 1980’li yıllarda geliştiren SS7 sistemlerinin güvenlik açısından ciddi zafiyetler içerdiği Ağustos ayında Washington Post gazetesinde yayınlanan bir makalede zaten ortaya çıkmıştı. Yazıda SS7 sistemindeki bir zafiyeti istismar eden saldırganların dünyanın herhangi bir yerindeki cep telefonlarının yerini tespit edebildikleri açıklanmıştı.

3G ve 4G şebekelerinin güçlü şifreleme yöntemlerine rağmen şebekelerin altyapısında kullanılan SS7 sistemleri saldırganlara önemli fırsatlar sunmaktadır.
Söz konusu zafiyetin detayları henüz açıklamayan araştırmacılar bu konuda Ocak ayında Almanya’da yapılacak bir konferansta konuşacaklarını belirtiyorlar.

Amerika Sivil Özgürlükleri Birliği (American Civil Liberties Union – ACLU) tarafından bu kunda yapılan bir açıklamada; NSA bünyesinde 4G ve A5/3 gibi gelişmiş teknolojileri araştıran birimlerin olduğu gibi SS7 benzeri daha temel, görece eski ve basit teknolojileri istismar etmek için yöntemler araştıran birimler olabileceğine dikkat çekiliyor.

Ne yapmalı?
Görüldüğü gibi kiminle ne konuştuğumuzu merak edenler sadece istihbarat örgütleriyle sınırlı değil. GSM şebekesinin gittikçe IP tabanlı hale gelerek telefon dünyasından ziyade internet dünyasına kayması hackerların da iştahını kabartmıştır. Yeri gelmişken, bunu kendimizi kandırmayı bırakmak için de bir fırsat olarak görüp elimizdeki cihazların “akıllı telefon” değil, “cep bilgisayarı” olduğunu kabul etmemiz de yerinde olacaktır. Cihazlar bilgisayardır ve bilgisayarlar için geçerli olan bazı güvenlik tedbirleri alınmalıdır. Cihaz güvenliği konusunda bazı ipuçlarını http://www.alperbasaran.com/2014/09/akll-telefon-guvenligi.html adresinden ulaşabileceğiniz yazımda derlemiştim.

Bu yazının genel fikrine daha uygun olarak, kullanıcı ve veri gizliliği için aşağıdaki önerilerde bulunabilirim;
  • Konum bilgisini kullanmanız gerekmiyorsa kapatın.
  • Yüklediğiniz uygulamaların talep ettiği izinleri düşünün. Basit bir oyunun ve el feneri uygulamasının çağrı yönetimine, mesajlara veya rehbere ulaşması gerekli mi?
  • Eposta ile gelenlere dikkat edin: Dediğim gibi, elinizdeki bir bilgisayar ve eposta yoluyla virüs geliyor
  • Şifreleme yazılımı kullanın: Telefondaki bilgileri şifreleyen yazılımları kullanabilirsiniz.
  • İletişimi şifreleyin: Dikkatli olun, bu tehlikeli olabilir. Görüşmelerinizi ek bir şifreleme katmanından geçirmeniz gerekiyorsa unun için kullanacağınız uygulamanın güvenilir olması çok önemlidir.
  • Eski usullere dönün: Öyle ya, bir arkadaşınızla özel bir konu konuşacaksanız bunu yüz yüze yapın. Bahaneyle görüşüp bir de kahve içersiniz.
No comments:

Post a Comment

Siber güvenliğin matematiği

 Siber güvenlik alanında yatırımın geri dönüşü gibi konular biraz karmaşıktır. Genellikle matematik siber güvenlik alanı dahilinde çok az ko...