Monday, June 23, 2014

Bir başka NSA yazısı

Son zamanlarda fazlaca NSA ile ilgili istediğimden fazla yazar oldum, hoşuma gitmese de bunu da paylaşmam lazım. Bir de bu aralar trafik kazası geçirirsem “NSA ile ilgili yazıyordu, susturdular” gibi arkamda gizemli bir söylenti de bırakabilirim.


Şekil 1: NSA logosu


Snowden tarafından yayınlanan belgelerin içerisinde yer alan bilgilere göre Rampart-A projesi kampasamında A.B.D istihbarat kuruluşu NSA dünyanın çeşitli ülkelerinde yerel kurum ve kuruluşlarla işbirliği yaparak fiberoptik kablolar üzerinde dinleme yapıyormuş.


Şekil 2: RAPMART-A dahilinde iş birliği yapılan ülkelerin listesi

Açıklanan rakamlara göre bu dinlemeler sonucunda ele geçirilen veri saniyede 3 Terabayt civarındaymış. Bunu evinizdeki bağlantıyla karşılaştırabilmeniz açısından: 3 Tbps = 3.071 Gbps = 3.145.728 Mbps diyebiliriz.


Bu program çerçevesinde dinleme yapılan fiber optik kablo üzerine ve yerel kurum ve kuruluşlar ile yapılan anlaşmalar doğrultusunda mülkiyeti ve yönetimi A.B.D.’ye ait cihazlar yerleştirilmiş. Dünya genelinde 13 noktaya konumlandırılan bu cihazların 9 tanesi 2013 yılında (Snowden’in henüz bilgilere ulaşabildiği dönemde) aktifmiş. AZUREPHOENIX, SPINNERET ve MOONLIGHTPATH kod adlarıyla faaliyet gösteren en önemli 3 noktanın 70’ten fazla farklı ağ ve kablodan bilgi topladığı berlitilmiş.


Şekil 3: Sızdırılan sunumdan bir görüntüFiberoptik kablo dediğimde gözünüzde evinize gelen kablo veya sistem odasında kullanılan LC/SC türü kablolar canlanmasın. Burada sözü edilen kablolar ulusal ve uluslararası düzeyde çalışan kablolardır.

Şekil 4: Sızdırılan sunumda yer alan "mevcut ve planlanan fiberoptik kablolar" slaytı

Not:Yazının ismi Google translate kullananlara kolaylık sağlamak için seçilmiştir :)

1 comment:

  1. Selamlar Alper hocam, bu arkadaşlar bu cihazları ülker de faliyet gösteren operatör, ISP ve TIB gibi kurumlar dışında bir yere yerleştirerek bu trafiği alamazlar diye düşünüyorum. Sende bu konuda hem fikir misin?

    ReplyDelete

Siber güvenliğin matematiği

 Siber güvenlik alanında yatırımın geri dönüşü gibi konular biraz karmaşıktır. Genellikle matematik siber güvenlik alanı dahilinde çok az ko...