Sunday, May 4, 2014

Güvenlik duvarı (firewall) yönetimi ipuçları

Kurumsal bilgisayar ağlarının önemli bir kısmının ilk savunma hattını güvenlik duvarları (firewall) oluşturuyor. Gözümüzde Çin Seddi gibi canlandırdığımız bu cihazların kullanımı ve yönetimi konusunda bazı genel ipuçlarını toparlamak istedim. Unutmayalım ki en gelişmiş güvenlik çözümleri bile onu yönetenlerin imkan tanıdığı ölçüde bizleri koruyabilir.


Güvenlik duvarı algısı (temsili)

Dokümantasyon
ISO kalite standartları dünyasında “yaptığını yaz, yazdığını yap” diye bir cümle vardır. Güvenlik duvarları içinse bu konu hayati önem taşımaktadır. Güvenlik duvarının kurulduğu topoloji (tek hat üzerinde, iç/dış güvenlik duvarı olarak veya 3 bacaklı topoloji) ve üzerindeki kuralların yazıya dökülmelidir. Bundan sonra da yapılacak her topoloji veya kural değişikliği, yazılı olarak kayıt altına alınmalıdır.

ANY sadece DROP kapsamında kullanılmalıdır
Kurumsal ağlarda “TCP ANY ANY ACCEPT” kuralını her gördüğümde bir kumbaraya 50TL atsaydım şimdiye kadar iyi para biriktirmiştim. Bu kuralı kimse bilerek girmiyor tabii ki ama bir test yapılırken veya bir sorunun kaynağı araştırılırken bu kural giriliyor ve orada unutuluyor.
Prensip olarak güvenlik duvarı kuralının her hangi bir yerinde ANY varsa ve bu dünyaya açık bir web sunucusu vs değilse kural mutlaka DROP ile yazılmalıdır.
Bazı durumlarda, tek bir trafik yönlendirmesi için, birden fazla kural yazmanız gerekebilir ama bu ağınıza birilerinin sızmasından iyidir.

Kural değişiklikleri
Güvenlik duvarına kural eklerken veya mevcut kuralları değiştirirken bunu neden yaptığımızı bilmemiz şarttır. Güvenlik duvarları aslında kurumsal bilgi güvenliği politikalarının (veya genel olarak kabul görmüş güvenlik önlemlerinin) gerçek dünyaya bir yansımasıdır. Yapılan değişikliklerin güvenliğimizi arttırması veya en azından mevcut güvenlik seviyemizi kötüleştirmemesi şarttır. Kural değişiklik talebinin nereden geldiği ve neden gerekli olduğu anlaşılmalıdır. Bundan bir süre önce bir kamu kurumunda gözlerimin önünde güvenlik duvarı kuralları “XXX entegratör firmadan gelen teknisyenin” talebi üzerine anında yapılıvermişti. Hatırladıkça tüylerim diken diken olur. Entegratör firmanın teknik elemanın yaptığı/yapacağı bir demo için güvenlik duvarında 15 – 20 port açtırması kabul edilebilir birşey değildir.

Vedalaşmayı bilin
Artık geçerli olmayan veya kullanılmayan kuralların silinmesi gerekir. Kural silme sürecinin de tıpkı yeni kural girişi gibi belgelenmesi önemlidir. Güvenlik duvarı kurallarını yazanların yeni alımlar, güncellemeler ve devreden çıkartmalar konusunda bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Senede 1 gün
Yılda en az bir sefer güvenlik duvarının mevcut durumu analiz edilmeli ve gerekli iyileştirmelerin hızlıca yapılması gerekmektedir. Bu analiz sırasında sızdırmazlık testlerinin, güvenlik duvarı işletim sistemi güncellemelerinin kontrolünün ve topoloji değerlendirilmesi yapılmalıdır.

Diğer ipuçları:
 • Kullanılan servisler dışındaki kapatın
 • Güvenlik duvarını yetkili kullanıcı dışında bir kullanıcı ile çalıştırın
 • Fabrika çıkışı ayarlanmış kullanıcıları/parolaları değiştirin
 • Sadece paket filtrelemeye güvenmeyin
 • Güvenlik duvarı bir yazılımsa mutlaka sıkılaştırılmış bir işletim sistemi üzerinde çalıştırılmalıdır
 • İç ağdaki trafiği de güvenlik duvarından geçirin
 • Güvenlik duvarı loglarını düzenli olarak inceleyin
 • Güvenlik loglarını düzenli olarak yedekleyin
 • Güvenlik duvarı üreticisinin güvenlik uyarılarını yayınladığı mail listelerini takip edin
 • Kurallara isim verirken belirli bir yöntem kullanın
 • Benzer kuralları alt alta toplayın
 • Geçici kurallar için “notlar” kısmına devreden çıkartma tarihi yazın
 • Güvenlik duvarının yönetim arayüzüne erişmek için en güvenli yolu tercih edin
 • Güvenlik duvarı üzer,nde açılması gereken "tehlikeli" bir servis varsa, bunların da güvenli alternatifi tercih edilmelidir (Telnet yerine SSH gibi)


Güvenlik duvarının sizi sadece sınırlı sayıda tehdide karşı koruduğunu hatırlamak gerekir. Bunlarla birlikte bir sızma tespit ve engelleme sisteminin veya eposta güvenliğini sağlayacak bir çözümün konumlandırılmasında fayda vardır. 

1 comment:

 1. Güvenlik duvarı kural değişiklikleri için Life Cycle Mng kullanılabilir. Kişiye bağımlı yöntemen kurallı yönetişime geçmek de gerekiyor.

  ReplyDelete

Siber güvenliğin matematiği

 Siber güvenlik alanında yatırımın geri dönüşü gibi konular biraz karmaşıktır. Genellikle matematik siber güvenlik alanı dahilinde çok az ko...